Hoppa till huvudinnehåll
90 sekunders väntetid Genomsnitt under 2024
Kundnöjdhet 9,6 Äntligen en riktig kundservice
Fossilfritt, förnybart eller solel Du väljer, du byter när du vill
6% billigare el Än marknadsmedelpriset
Full koll med Watter Vår app med 4.4 i betyg på App Store

Drönare hjälper oss upptäcka fjärrvärmeläckor

1 min
Rebecca Sinnerstedt
23 jan, 2026

Under natten till söndag 25 januari planerar vi att utföra fjärrvärmetermografering med drönare över Eklanda. Om du bor i närheten och ser en drönare mitt i natten så är det vår entreprenör som jobbar.

En av våra förebyggande underhållsaktiviteter är att flygtermografera våra nät. Det kan göras med flygplan eller drönare och är något som vi gör med jämna mellanrum för att hitta eventuella fjärrvärmeläckor. I det här fallet flyger vi med en drönare försedd med värmekamera under nattetid när samhället har låg aktivitet. På så sätt kan vi upptäcka höga temperaturer i marken där fjärrvärmeledningarna ligger och utifrån det avgöra om vi har läckage eller skador på delar av ledningarna.

Genom att bevaka vårt fjärrvärmenät kan vi upptäcka eventuella läckor tidigt, åtgärda dem och på så sätt få en så effektiv fjärrvärmeleverans som möjligt.

Läs mer om arbetet med vårt fjärrvärmenät här. 

Fjärrvärmenäten – ett vägnät under våra fötter_fjarrvarmeror

 

Mer att läsa i bloggen.

Här finns massor bra att läsa

Populärt

Arkiv

see all

Prenumerera på nyheter